gaim 0.60 - en to am translation catalogue (217 entries)

en: New Message..
am: አዲስ መልእክት...

en: Join A Chat...
am: ውሪ አገጣጥም...

en: New...
am: አዲስ..

en: Back
am: ወደኋላ

en: Preferences
am: ምርጫዎች

en: Quit
am: ውጣ

en: (No
am: (አይ

en: Change
am: ለውጥ

en: History
am: ታሪክ

en: Set
am: አድርግ

en: minutes.
am: ደቂቃዎች።

en: _Set
am: አድርግ (_S)

en: Appl_y
am: ተጠቀም (_Y)

en: _Apply
am: ተጠቀም (_A)

en: WinGaim Options
am: የWinGaim ምርጫዎች

en: Unknown Error Code.
am: ያልታወቀ የስህተት ኮድ።

en: Status: %s
am: ሁኔታ፦ %s

note: * * A wrapper for gaim_request_action() that uses Yes and No buttons.
en: Yes
am: አዎ

en: No
am: አይ

en: First name
am: ስም

en: Nick
am: ቅጽል

en: Sex
am: ጾታ

note: City
en: City
am: ከተማ

en: Change Password
am: ሚስጢራዊ ቃልን ለውጥ

en: Add
am: ጨምር

note: Cancel button.
en: Cancel
am: ተወው

en: Nick:
am: ቅጽል፦

en: Gaim User
am: የጌም ተጠቃሚ

en: IRC Error
am: የIRC ስህተት

note: ERR_NOSUCHSERVER
en: No such server
am: ሰርቨርን የለም

note: Build OK Button
en: OK
am: እሺ

en: IRC CTCP info
am: የIRC CTCP መረጃ

en: Connect
am: አገናኝ

en: CTCP Version
am: የCTCP ዝርያ

en: Channel:
am: ጣቢያ፦

en: Password:
am: ሚስጢራዊ ቃል፦

en: DCC Chat
am: የDCC ውሪ

note: Account Options
en: Port
am: ፖርት

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Jabber Error %s
am: የJabber ስህተት %s

en: Error %s: %s
am: ስህተት %s፦ %s

en: Connected
am: ተገናኝቷል

en: Room:
am: ቤት፦

en: Server:
am: ሰርቨር፦

note: state is one of our own strings. it won't be NULL.
en: Online
am: ኦንላይን

en: Full Name
am: ሙሉ ስም

en: Family Name
am: የቤተሰብ ስም

en: Nickname
am: ቅጽል ስም

en: Locality
am: አካባቢ

en: Region
am: አካባቢ

note: Country
en: Country
am: አገር

en: Telephone
am: ስልክ

en: Email
am: ኢሜይል

en: Title
am: አርእስት

en: Birthday
am: የልደት በዓል

en: Description
am: መግለጫ

en: Close
am: ዝጋ

en: <b>Status:</b> %s
am: <b>ሁኔታ፦</b> %s

en: Hidden
am: የተደበቀ

en: Get Info
am: መረጃ አግኝ

en: Internal Error
am: የውስጥ ብልሽት

en: <B>UIN:</B> %s<BR><B>Status:</B> %s<HR>%s
am: <B>UIN:</B> %s<BR><B>ሁኔታ:</B> %s<HR>%s

en: <B>Status:</B> %s<HR>%s
am: <B>ሁኔታ፦</B> %s<HR>%s

en: Unknown error
am: ያልታወቀ ስህተት

en: Chat
am: ውሪ

en: Send File
am: ፋይልን ላክ

en: Games
am: ጨዋታዎች

en: ICQ Unknown
am: ICQ ያልታወቀ

en: UIN:
am: UIN፦

en: First Name:
am: ስም፦

en: Last Name:
am: የአባት ስም፦

en: Email Address:
am: ኢሜያል አድራሻ

en: Mobile Phone:
am: የሞቢል ስልክ፦

en: Female
am: ሴት

en: Male
am: ወንድ

en: Birthday:
am: የልደት በዓል፦

en: Age:
am: ዕድሜ፦

en: Home Address:
am: የቤት አድራሻ፦

en: Address:
am: አድራሻ፦

en: City:
am: ከተማ፦

en: State:
am: ሁኔታ፦

en: Work Address:
am: የቢሮ አድራሻ፦

en: Work Information:
am: የቢሮ መረጃ፦

en: Position:
am: ቦታ፦

en: Web Page:
am: ድረ-ገጽ፦

en: (no name)
am: (ስም የለም)

note: First Name
en: First Name
am: ስም፦

note: Last Name
en: Last Name
am: የአባት ስም

note: State
en: State
am: ሁኔታ

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Join Chat
am: ውሪን አገጣጥም

en: New window
am: አዲስ መስኮት

en: By group
am: በመድረክ

en: Remove Group
am: መድረክን አስወግድ

en: New Message
am: አዲስ መልእክት

en: _Screenname:
am: እስክሪን ስም፦ (_S)

en: Add Group
am: መድረክ ጨምር

en: _Group:
am: መድረክ፦ (_G)

en: Screen Name
am: እስክሪን ስም

en: Group
am: መድረክ

en: Original Password
am:  የመጀመሪያው ሚስጢራዊ ቃል

en: New Password
am: አዲስ ሚስጢራዊ ቃል

en: Insert Link
am: አያያዝ አስገባ

en: Insert
am: አስገባ

en: Select Font
am: የፊደል ቅርጽ ምረጡ

en: Save & Use
am: አስቀምጥ እና ተጠቀም

en: Use
am: ተጠቀም

en: Date
am: ቀን

en: Clear
am: ሰርዝ

en: Rename Group
am: መድረክን እንደገና ሰይም

note: Build the login options frame.
en: Login Options
am: የዝምብለህ ይግባ መርጫዎች

en: Screenname:
am: እስክሪን ስም፦

note: Build the user options frame.
en: User Options
am: ተጠቃሚ መርጫዎች

note: Build the protocol options frame.
en: %s Options
am: %s ምርጫዎች

en: _Host:
am: እንግዳ ተቀባይ፦ (_H)

en: Pa_ssword:
am: ሚስጢራዊ ቃል፦ (_S)

note: Add the disclosure
en: Show more options
am: ተጨማሪ ምርጫዎች አሳይ

en: Delete
am: አጥፉ

en: Screenname
am: እስክሪን ስም

en: _Delete Group
am: መድረክ አጥፉ (_D)

en: _Rename
am: እንደገና ሰይም (_R)

en: _Remove
am: አስወግድ (_R)

note: Tools
en: /_Tools
am: /መሣሪያዎች (_T)

note: Help
en: /_Help
am: /መረጃ (_H)

en: 
    <b>Nickname:</b>
am: 
    <b>ቅጽል ስም፦</b>

en: None
am: ምንም

en: Join a chat room
am: የውሪ ቤትን አገጣጥም

en: Done.
am: ጨርሷል።

en: Gaim - Insert Image
am: ጌም - ምስል አስገባ

en: _Message:
am: መልእክት፦ (_M)

en: Ignore
am: ተዉት

note: Info button
en: Info
am: መረጃ

en: Remove
am: አስወግድ

note: Options
en: /_Options
am: /ምርጫዎች (_O)

note: From right to left... Send button
en: Send
am: ላክ

en: Bold
am: ደማቅ

en: Italic
am: አይታሊክ ማድረጊያ

en: Underline
am: የስር መስመር

en: Font Face
am: የፊደል ቅርጽ ዘይቤ

en: Background color
am: የመደቡ ቀለም

en: Insert image
am: ምስል አስገባ

en: Insert link
am: አያያዝ አስገባ

en: Topic:
am: ጉዳዩ፦

en: Hide Icon
am: ምልክትን ደብቅ

en: Save Icon As...
am: ምልክትን በሌላ ስም አስቀምጥ...

en: Progress
am: ይሻሻል

en: Filename
am: የፋይል ስም

en: Size
am: መጠን

en: Filename:
am: የፋይል ስም፦

en: Status:
am: ሁኔታ፦

en: Speed:
am: ፍጥነት፦

note: Pause button
en: _Pause
am: ለአጭር ጊዜ አሳርፍ (_P)

note: Resume button
en: _Resume
am: ቀጥል (_R)

en: Gaim - Open...
am: ጌም - ክፈት...

en: _Copy Link Location
am: አያያዝ ቦታ ቅጂ

en: _Save Image...
am: ምስሉን አስቀምጥ... (_S)

en: Browse
am: ቃኝ

en: Test
am: ፈተና

en: Icon
am: ምልክት

en: Style
am: ዓይነት

en: _Bold
am: ደማቅ (_B)

en: _Italics
am: አይታሊክ ማድረጊያ (_I)

en: _Underline
am: የስር መስመር (_U)

en: _Strikethrough
am: ስርዝ (_S)

en: Face
am: የፊደል ቅርጽ ዘይቤ

en: Color
am: ቀለም

en: _Text color
am: የጽሑፍ ቀለም (_T)

en: Bac_kground color
am: የመደቡ ቀለም (_K)

en: Display
am: አሳይ

en: Pictures
am: ሥዕሎች

en: Text
am: ጽሑፍ

en: Tab Options
am: የመክፈቻዎች ምርጫዎች

en: Top
am: ወደ ላይ

en: Bottom
am: ወደ ታች

en: Left
am: ግራ

en: Right
am: ቀኝ

en: Window
am: መስኮት

en: _Host
am: እንግዳ ተቀባይ (_H)

en: _User
am: ተጠቃሚ (_U)

en: Pa_ssword
am: ሚስጢራዊ ቃል (_S)

en: Opera
am: ኦፔራ

en: Mozilla
am: ሞዚላ

en: Galeon
am: ጋልዮን

en: Browser Options
am: የመቃኛ ምርጫዎች

en: Sound Options
am: የድምፅ ምርጫዎች

en: Automatic
am: አውቶማቲክ

en: Command
am: ትእዛዝ

en: Gaim usage
am: የጌም አጠቃቀም

en: X usage
am: የX አጠቃቀም

en: Windows usage
am: የWindows አጠቃቀም

en: Load
am: ጫን

en: Name
am: ስም

en: Details
am: ዝርዝሮች

en: Play
am: አጫውት

en: Event
am: ኩነት

en: Reset
am: እንደነበረ አድረግ

en: Choose...
am: ምረጡ...

en: _Edit
am: አስተካክል (_E)

en: Fonts
am: የፊደል ቅርጾች

en: Shortcuts
am: አቋራጮች

note: We use the registered default browser in windows
en: Browser
am: መቃኛ

en: Sounds
am: ድምፆች

en: Plugins
am: ተጨማሪ ፕሮግራሞች (Plugins)

en: Gaim - Save Icon
am: ጌም -  ምልክትን አስቀምጥ

en: <New User>
am: <አዲስ ተጠቃሚ>

en: Login
am: ዝምብለህ ይግባ

en: Screen Name:
am: እስክሪን ስም፦

en: Gaim - Information
am: ጌም - መረጃ

en: (%d messages)
am: (%d መልዕክቶች)

en: (1 message)
am: (1 መልዕክት)

en: More Info
am: ተጨማሪ ማብራሪያ

en: _Modify
am: ለውጡ (_M)

en: day | days
am[0]: ቀን
am[1]: ቀን

en: hour | hours
am[0]: ሰዓት
am[1]: ሰዓት

en: minute | minutes
am[0]: ደቂቃ
am[1]: ደቂቃ

en: Unknown.
am: ያልታወቀ።

note: * Custom away message.
en: Custom
am: የተለየ
